Żórawina. Dożynki w perle manieryzmu

Msza św. w perle manieryzmu, obrzęd dożynkowy, prezentacje kulinarne kół gospodyń wiejskich, wizyta kandydata na senatora i zabawa. W Żórawinie odbyły się 2.09.2023 r. dożynki gminne.  

Perłą manieryzmu nazywany jest kościół pw. Trójcy Świętej, położony na wyspie, pełen skarbów sztuki. Są to skarby sztuki manierystycznej. I to w najlepszym wydaniu. Polscy muzealnicy zamierzali utworzyć tu muzeum manieryzmu, skończyło się na wywiezieniu najcenniejszych eksponatów do muzeów narodowych. Ale nawet to, co  pozostało w kościele,  sprawia, że przyciąga on uwagę turystów i nowożeńców, chcących powiedzieć sakramentalne „tak” w niezwykłej scenerii.

Mszę zakończyło odśpiewanie „Te Deum” i poświęcenie wieńców dożynkowych. Korowód dożynkowy przeszedł na stadion, gdzie odbyło się misterium dożynkowe. Na scenie można było zobaczyć m.in. żniwiarzy, to ukłon w stronę tradycji, jako że nikt już zboża kosami nie kosi. Jan Żukowski, wójt gminy Żórawina, odebrał z rąk starosty i starościny dożynek bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznego zboża, z prośbą, by tak dzielił chleb, by dla każdego go starczyło. Chleb to w polskiej kulturze to świętość. Bardzo często go ludziom w przeszłości brakowało.

W perspektywie są wybory parlamentarne, więc wizyty kandydatów na senatorów i posłów na takich wydarzeniach, jak dożynki, nie dziwią. W Żórawinie pojawił się Kazimierz Michał Ujazdowski, dotychczasowy senator, w przeszłości europoseł. Bardziej mieszkańców poruszają jednak przyszłoroczne wybory samorządowe. W gminie Żórawina przymierzają się do fotela wójta cztery osoby. Obecny wójt nie wie, czy będzie kandydował. Jeśli będzie, wspomniana czwórka ma nikłe szanse na wygraną. Jan Żukowski wyprowadził gminę na finansową prostą i kieruje nią kolejną kadencję. Ludzie mają do niego zaufanie. 

Na zdjęciu: ceremoniał dożynkowy.

Tekst i fot. Marek Perzyński