Magia Goszcza. Otwarcie ruiny pałacu po rewitalizacji

Od 28 maja 2023 r. można wejść do zrewitalizowanej ruiny pałacu w Goszczu. Na uroczystość otwarcia przybyli m.in. dziewczyna szamana, starosta powiatu oleśnickiego, burmistrz Oleśnicy i dwie posłanki na Sejm, a trzeci poseł, K. Mieszkowski,  przysłał list o wolności artystycznej, co zebrani przyjęli chłodno, bo prażyło słońce, a list był długi i mało przystający do rzeczywistości tak niewielkich miejscowości, jak Goszcz czy sąsiednia Twardogóra, gdzie dom kultury dopiero powstanie.

Po przemówieniach przecięto biało-czerwoną szarfę, jako oznakę otwarcia obiektu. Przecinali m.in. burmistrz Twardogóry Paweł Czuliński  (który podjął działania, by chylącą się do upadku ruinę uratować, zrobić z niej centrum edukacji artystycznej gminy i atrakcję turystyczną), w towarzystwie m.in. posłanek na Sejm RP (Agnieszka Soin i Mirosława Stachowiak-Różecka) i starosty powiatu oleśnickiego (Sławomir Kapica). Po tym do wnętrza ruszył tłum. Na najwyższej kondygnacji jest punkt widokowy, tak naprawdę jednak przejmujący widok rozciąga się na parterze. Długi korytarz, ograniczony z dwóch stron przez wysokie niezadaszone mury, przywodzi na myśl starożytne miasta, z których uszło życie, a dziś są natchnieniem poetów i romantycznych malarzy.

Burmistrz Oleśnicy, Jan Bronś, podarował burmistrzowi Twardogóry sadzonkę róży, jako że Oleśnica to miasto wież i róż. Burmistrz Twardogóry przyjął prezent z wdzięcznością, gdyż metamorfozę przejdzie też dziedziniec przed pałacem. Dziś to klepisko, a będzie kwitnący ogród. To nie koniec. W łączniku, który łączy pałac z tzw. Domem Oficjalistów, będą pokoje gościnne i kawiarnia – prace zostaną wkrótce rozpoczęte i jeszcze w tym – 2023 roku – zostaną zakończone. 

W tym samym też roku powstanie w Goszczu, w jednej z oficyn przypałacowych, centrum kultury. Już odbywają się tutaj m.in. plenery malarskie. Obrazy, rysunki, instalacje artystyczne pokazano podczas otwarcia zrewitalizowanej ruiny pałacu. Był też pokaz kostiumów kreacyjnych, przygotowany przez studentów kierunku architektury wnętrz Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu. Kostiumy inspirowane były wprost elementami architektonicznymi pałacu w Goszczu, a to oknem, a to sztukateriami, a to żyrandolem.

Na stawie, za pałacem, pływały w tym czasie dwa gigantyczne łabędzie. W rzeczywistości były to rowery wodne. Przy brzegu zaparkowały zabytkowe motocykle i samochody. Miłośnicy historii poszli jednak tropem miejsc związanych z pałacem. Szukano klasycystycznego pawilonu ogrodowego, znanego z archiwalnego zdjęcia. Do dziś pozostały z niego granitowe schody i fragment murów.

Na koniec zaśpiewała gwiazda estrady, Justyna Steczkowska. Koncert zaczęła swoimi wielkim przebojem „Dziewczyna szamana”. Utwór ten pasuje do pałacu w Goszczu, bo nawet przed renowacją było tu magicznie. Dzięki renowacji mają szansę cieszyć się tym miejscem kolejne pokolenia.

Tekst i fot. Marek Perzyński