Zwiedzaj podziemia, są nagrody

Rower elektryczny ENGWE Engine X można wygrać w konkursie
„Zdobywca Szlaku Tajemniczych Podziemi” ogłoszonym przez Dolnośląską Organizację Turystyczną.  Rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 31 października 2023 r.

To już druga edycja konkursu. Wziąć w nim może udział każdy – wiek i płeć nie mają tu znaczenia.

– Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z turystyką jest to świetny punkt wyjścia do bliższego zaznajomienia się z regionem na styku trzech kultur i trzech języków, poznania jego dziedzictwa, przeszłości i tradycji – mówi Jakub Feiga, dyrektor biura DOT. – Natomiast dla sympatyków historii, którzy Dolny Śląsk mają już w małym palcu, to dobra okazja do pogłębienia wiedzy, a być może również do odkrycia nowych, atrakcyjnych pod względem turystycznym miejsc.
Zwiedzanie podziemi to zawsze dobra lekcja historii. W potężnych twierdzach w Srebrnej Górze i Kłodzku przewodnicy oprowadzają w strojach z epoki fryderycjańskiej i dają pokazy strzelania z broni czarno prochowej, przybliżając klimat dawnych czasów. Kłodzko może czuć dumę z posiadania jeszcze jednej podziemnej trasy – ciągnie się pod śródmiejskimi kamienicami. Dzięki zorganizowanej w niej ekspozycji, przenosi umownie zwiedzających kilka wieków wstecz, gdy piwnice i korytarze pełniły funkcję magazynów kupieckich, a podczas wojen także schronów.

Z Kłodzka blisko jest do dawnej kopalni złota w Złotym Stoku, w której można zobaczyć m.in. autentyczny podziemny wodospad. A na szlaku podziemi są też m.in. Geopark w Krobicy, podziemia zamku Książ oraz Podziemne Miasto Osówka, które zaskakuje rozmachem i wciąż skrywa liczne tajemnice.

Aby wziąć udział w finale konkursu, należy zebrać 10 pieczątek z atrakcji na szlaku podziemi, przygotować tekst opisujący swą wycieczkę, zrobić zdjęcie z wyprawy i przesłać zgłoszenie na adres biura Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Na 3 uczestników, których prace zostaną najwyżej ocenione, czekają nagrody w postaci roweru elektrycznego ENGWE Engine X oraz dwóch bonów o wartości 1000 zł do wykorzystania w sklepach sportowych. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca października 2023 r. Regulaminu Konkursu oraz formularz do pobrania na szlakpodziemi.pl/konkurs/ Dodatkowe informacje udzielane są mailowo: konkurs@dot.org.pl

Tekst i fot. Marek Perzyński

Inauguracja tegorocznej edycji konkursu odbyła się w Kłodzku, z udziałem m.in. dyrektora biura zarządu DOT, Jakuba Feigi.