Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie > Historia > Mural dedykowany Wandzie Rutkiewicz. Z okazji stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce
Mural dedykowany Wandzie Rutkiewicz. Z okazji stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce
Ścianę budynku przy ul. Legionów 4a we Wrocławiu zdobi od 8 grudnia 2018 r. mural poświęcony Wandzie Rutkiewicz, wieloletniej mieszkance Wrocławia, pierwszej Polce i trzeciej kobiecie na świecie, która zdobyła Mount Everest.
Jako pierwsza Polka i pierwsza kobieta zdobyła też K2. Co więcej, spośród czternastu ośmiotysięczników zdobyła osiem. Oprócz Mount Everestu i K2 weszła na Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.
Rysunek widoczny na wrocławskim muralu upamiętnia jej wyprawę w Pireneje w 1969 r. z początków kariery. Nawet lina wspinaczkowa układa się na nim tak samo, jak na zdjęciu, które zachowało się w archiwach Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczedzongę. Swojej siostrze mówiła wcześniej: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”.
Mural powstał na podstawie rysunku Marty Frej, a namalowany został przez panie z firmy Red Sheels w ramach akcji „Kobiety na mury” z okazji obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce.
W ramach tej samej akcji w Katowicach wykonano mural dedykowany dr Jolancie Wadowskiej-Król, która w PRL-u ratowała dzieci z ołowicą, a w Warszawie rozpoczęły się prace nad uhonorowaniem w ten sam sposób zmarłej w 2018 r. wybitnej piosenkarki, Kory. We Wrocławiu partnerem akcji jest Urząd Miejski Wrocławia.
Tekst i fot. Marek Perzyński