Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie > Historia > Spotkanie świąteczne dolnośląskich rolników
Spotkanie świąteczne dolnośląskich rolników
W środowisku wiejskim głośnym echem odbiło się środowiskowe spotkanie dolnośląskich rolników, zorganizowane 11 grudnia 2024 r. w jednym z obiektów wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego we Wrocławiu-Pawłowicach, należącego do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
To symboliczne miejsce – oddaje sytuację polskiego rolnictwa, które musi się unowocześniać, aby przetrwać na trudnym rynku produkcji żywności, a to wymaga współpracy rolników z naukowcami. Do tej kwestii nawiązał w słowie do zebranych obecny na spotkaniu wiceminister rolnictwa, Stefan Krajewski. Mówiąc o wyzwaniach, jakie stoją przed polskim rolnictwem, przypomniał wystąpienia środowisk rolniczych, niezadowolonych z zalewu polskiego rynku zbożem z Ukrainy, co załamało rynek zbożowy w Polsce. W tym samym tonie wypowiedział się marszałek Dolnego Śląska Paweł Gancarz, prywatnie – rolnik, prezes dolnośląskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Spotkanie prowadził, Radosław Zysnarski, pełnomocnik marszałka Dolnego Śląska ds. aktywizacji środowisk lokalnych, wiceprezes dolnośląskiego PSL-u, zapalony kibic sportowy.
Kibicem i zarazem aktywną osobą promującą sport w wymiarze gminnym jest też proboszcz z Kotlisk koło Lwówka Śląskiego, który na rozpoczęciu części stricte świątecznej pobłogosławił opłatki i przy śpiewie kolędy rozpoczął wymianę życzeń. Nie mogło być inaczej – polska wieś to bastion polskiej tradycji, a przy tym zmodernizowała się do tego stopnia, że może być dla wszystkich przykładem tolerancji. Tak przynajmniej jest na Dolnym Śląsku – regionie regionów, w którym po II wojnie światowej spotkały się tradycje z różnych regionów Polski w jej granicach z 1939 r.
Tekst i zdjęcia: Marek Perzyński