Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie > Gospodarka > Porozmawiajmy o czystym powietrzu. Bo nawet wrocławskie krasnale się duszą
Porozmawiajmy o czystym powietrzu. Bo nawet wrocławskie krasnale się duszą
Wrocławskie krasnoludki ubrały maseczki przeciwpyłowe i wzięły do ręki transparenty nawołujące do walki ze smogiem. Ale łatwiej byłoby chyba poradzić sobie ze smokiem.. Rezygnacja z tradycyjnych metod opalania pieców jest dla uboższych wrocławian nie do przejścia. – Na opalanie domu gazem nas nie stać – twierdzą. Rozwiązania trzeba jednak szukać, bo są miejsca, gdzie nie ma czym oddychać. A smog zabija.
Jest okazja – Dzień Czystego Powietrza (14 listopada). W Oratorium Marianum (gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego) zaplanowano otwarty panel dyskusyjny „Porozmawiajmy o czystym powietrzu”. Wśród tematów:
– źródła i przyczyny zanieczyszczenia powietrza
– wpływ zachowań ludzi na jakość powietrza
– badania, pomiary i modelowanie jakości powietrza
– informacja o stanie czystości powietrza
– jakość powietrza a zdrowie człowieka
– uciążliwości odorowe, a zanieczyszczenie/jakość powietrza
– świadomość mieszkańców
– ogrzewanie mieszkań, a jakość powietrza
– planowanie przestrzenne, a jakość powietrza
– nowe kierunki działań
Udział zapowiedzieli m.in. rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski, prof. Krzysztof Migała z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. n. med. Tomasz Zatoński z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i dr Maciej Zathey z Instytutu Rozwoju Terytorialnego.
W tym czasie przed uniwersytetem obok fontanny „Szermierz” zaplanowano pokaz wykorzystania dymomierzy i analizatorów spalin przez Straż Miejską Wrocławia oraz będzie można zajrzeć do samochodu elektrycznego wraz z mobilną stacją pomiarową jakości powietrza.
Panel zorganizowali: Uniwersytet Wrocławski, Urząd Miejski Wrocławia oraz Instytut Studiów Miejskich.
Tekst i fot. Marek Perzyński ©